راهنمای درس طراحی و تدوین طرح کسب و کار

مطلب حاضر راهنمای درس طرح کسب و کار است که توسط دکتر حمزه خواستار تدریس شده است. در این مطلب می توانید به منبع اصل این درس، ۱۲ فصل تدریس شده و تمپلیت نگارش طرح کسب و کار دسترسی پیدا کنید.
 
طرح کسب‌وکار (Business Plan) یک سند مکتوب است که نشان می دهد شما چه برنامه ها و اهدافی برای راه اندازی یا توسعه کسب و کار دارید و چگونه و در چه برنامه زمانی می خواهید به آن دست پیدا کنید.

اگر در فضای کسب و کار و کارآفرینی باشید حتما در مورد اصطلاح طرح کسب و کار شنیده اید و نمونه هایی از آن را دیده اید. طرح کسب و کار به عنوان برنامه راهنمای شما برای یک استارتاپ یا توسعه کسب و کار کنونی عمل می کند. درست است که بیزنس پلن به سرمایه گذاران ارائه می شود اما واقعیت این است که مخاطب طرح کسب و کار در درجه اول خود شما هستید؛ چرا که با انجام تحقیقات منظم نشان می دهید که چه اهدافی دنبال می کنید و برای دستیابی به این اهداف چه منابع و فعالیت ها و ارتباطاتی نیاز دارید. 
طرح کسب و کار مهم‌ترین سندی است که به مؤسسات وام دهنده و سرمایه‌گذاران ارائه می شود و به تامین کنندگان مالی اطلاعاتی قانع‌کننده در مورد سرمایه‌گذاری در شرکت را می‌دهد. بنابراین آشنایی با روش تهیه یک طرح کسب‌وکار مناسب، نیازی ضروری برای همگان به شمار می رود. هدف از درس «طراحی و تدوین طرح کسب و کار» Business Plan نیز آشنایی شما با روش‌های گردآوری اطلاعات و نگارش یک طرح کسب و کار است.
 

منبع اصلی این درس کتاب «اولین طرح کسب و کار شما» نوشته جوزف کوولو و بریان هازلگرن است. مطالب این درس نسخه ترجمه شده این کتاب است. 
در درس «طراحی و تدوین طرح کسب و کار» Business Plan علاوه بر متن کتاب مربوطه، فایلهای صوتی درس که توسط دکتر حمزه خواستار تدریس شده است در هر فصل گنجانده شده است.
سرفصل‌های درس به ترتیب زیر هستند:
    فصل اول: نکاتی مهم برای نوشتن اولین طرح کسب‌وکار
    فصل دوم: صفحات نخستین طرح کسب‌وکار
    فصل سوم: ویژگی‌های عمومی شرکت
    فصل چهارم: موقعیت کنونی
    فصل پنجم: بخش اهداف
    فصل ششم: بخش محصولات و خدمات
    فصل هفتم: تحلیل بازار
    فصل هشتم: استراتژی‌های فروش و بازاریابی
    فصل نهم: بخش مدیریت
    فصل دهم: پیش‌بینی‌های مالی
    فصل یازدهم: خلاصه مدیریتی
    فصل دوازدهم: بخش پیوست‌ها

 
در هر فصل توضیحاتی در مورد نحوه تکمیل طرح کسب و کار ارائه می شود. شما می توانید تمپلیت نگارش طرح کسب و کار را دانلود کنید و با توجه به پیشرفت مطالب درس حاضر آن را تکمیل کنید. 

پیش‌نیازهای این درس آشنایی با مفاهیم مدل کسب و کار و کارآفرینی و مطالعه مقالات مرتبط با رشته تخصصی است. برای دستیابی به مطالب بیشتر می توانید کانال تلگرامی طرح کسب و کار bp_plan را دنبال نمایید.

 


کلیدواژه ها: طرح کسب و کار | بیزنس پلان |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 324 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر